Lęborskie Dni Jakubowe AD 2022
Lęborskie Dni Jakubowe powróciły! Po dwóch latach przerwy Lębork znów tętnił muzyką i jarmarkowym klimatem, zachwycał strojami i tańcami zespołów regionalnych, sycił regionalną kuchnią, a przede wszystkim dobrą zabawą! Święto Miasta przebiegło w rytmie muzyki, Zlotu Jakubów, sportowej rywalizacji, świetnych wieczornych koncertów oraz uroczystości religijnych związanych z mającym swoje korzenie w średniowieczu odpustem św. Jakuba Apostoła.
Czwartek, 21 lipca 2022
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył tradycyjny Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich, zespoły regionalne, samorządowcy i mieszkańcy. W prowadzonym przez Grupę Perkusyjną TREMOLO przemarszu członkowie Bractwa św. Jakuba nieśli relikwię Patrona Lęborka. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczył mu o. Robert Wołyniec kustosz lęborskiego Sanktuarium, który modlił się wspólnie z ks. Wojciechem Froelichem, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej ze Słupska oraz ks. Olechem Hrytsivem, proboszczem grekokatolickiej parafii pw. św. Dymitra w Lęborku.
Późnym wieczorem spod dworca kolejowego i „Stacji Kultura” w wędrówkę z historią w tle po mieście wyruszyło ok. 150 osób w ramach cyklicznego wydarzenia „Spacer z duchami Krzyżaków”. Członkowie Lęborskiego Bractwa Historycznego opowiedzieli m.in. historię kolei, dworca, gazowni, dawnej fabryki zapałek czy mijanych po drodze szkół. Ponad dwugodzinny nocny spacer prowadził też trasą obok zamku i średniowiecznych murów.
Piątek, 22 lipca 2022
Widocznym symbolem Lęborskich Dni Jakubowych jest Jarmark św. Jakuba Ap. Od samego rana na Staromiejskiej i Placu Pokoju swoje stoiska i kramy rozstawili rękodzielnicy, artyści, lokalni producenci miodów, wędlin i serów. Nie zabrakło wielu stoisk ze starociami oraz organizacji pozarządowych prezentujących swoje aktywności.
Dużym zainteresowaniem widzów cieszyła się pierwsza odsłona 16. Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. W prowadzonym przez Katarzynę Frankowską-Kręcisz i Marka Czarnowskiego koncercie, oprócz lęborskich zespołów, tj. Zespołu Pieśni i Tańca ZIEMIA LĘBORSKA, Kaszubskiego Zespołu Regionalnego LEVINO i Zespołu Ukraińskiego SWITANOK, wystąpiły: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pilsko” z Żywca, Tatarski Zespół Wokalno-Taneczny BUŃCZUK, Zespół Tańca Ludowego PERŁA WARMII z Lidzbarka, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca PRZODKOWIANIE i szczególnie wyczekiwany w Lęborku Zespół AVART FOLK GROUP DANGO MA HAI z Meksyku.
Konsekwentnie budowana marka i wysoki poziom lęborskich Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów” zaowocował przyznaniem certyfikatu potwierdzającego przyjęcie cyklicznego wydarzenia do Porozumienia Polskich Festiwali Folkloru działających w strukturach Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej (IOV) Sekcja Polska.
W jarmarkowe dni dłużej niż zwykle otwarta była Wieża Ciśnień, Muzeum i wystawy w średniowiecznych basztach. W Wieży Ciśnień zorganizowano kolejne oprowadzanie po wystawie „Fara Miasta Lęborka”, prezentującej najcenniejsze ruchome zabytki Sanktuarium Św. Jakuba Ap.
Wiele działo się na scenie. Wystąpiła tam Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska” oraz nasza utalentowana wokalistka Marta Głodowska. Hitem tego dnia był koncert muzycznej gwiazdy - BLUE CAFE.
Sobota, 23 lipca 2022
Pierwszym punktem sobotniego świętowania był start pieszej pielgrzymki szlakiem Pomorskiej Drogi św. Jakuba z Lini do Lęborka. Pielgrzymi zaopatrzeni m.in. z Laski Jakubowe, słodki symbol Święta Miasta Lęborka, wyruszyli autokarem do Lini, skąd pieszo dotarli po 5 godzinach do Lęborka.
W ratuszu odbyła się konferencja „Pielgrzymowanie Pomorską Drogą św. Jakuba” podsumowujące prowadzone od lata działania propagujące jakubowe pielgrzymowanie w którym Lębork i Sanktuarium św. Jakuba Ap. jest ważnym punktem na Pomorzu. Wziął w niej udział gość Lęborskich Dni Jakubowych burmistrz litewskiego miasta Kretinga Antanas Kalnius wraz z żoną Rūta Kalnienė. Współpraca z Kretingą trwa od 2003 roku i zaowocowała wieloma wspólnymi przedsięwzięciami, służącymi społecznościom lokalnym. Podczas wizyty burmistrzowie obu miast podpisali deklarację o pogłębieniu współpracy pomiędzy obydwoma miastami. Przez Kretingę, podobnie jak przez Lębork przebiega Droga św. Jakuba Ap. W konferencji udział wzięli samorządowcy, proboszcz parafii św. Jakuba Ap., przewodnicy PTTK i uczestnicy sobotniej pielgrzymki Linia - Lębork.
Plac Pokoju i ulicę Staromiejską na całej długości wypełniały stragany z rękodziełem artystycznym, sztuką ludową, starociami, zabawkami i dymiącą wieloma zapachami gastronomią. Miejska Biblioteka Publiczna przez cały dzień prowadziła Letnią Czytelnię pod lipą z kiermaszem książek. Miejsce zabaw i animacji dla najmłodszych cieszyło się wielkim zainteresowaniem.
Po raz 14. do Lęborka z całej Polski zjechali chłopcy i mężczyźni o imieniu Jakub. Przyciągnął ich Międzynarodowy Zlot Jakubów, a wraz z nim imieninowe upominki oraz zlotowe gadżety. Otrzymywał je każdy Jakub zarejestrowany w specjalnej Kwaterze Głównej Zlotu.
Wielkim zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się spektakle teatralne w wykonaniu Teatru TAK z Radomia. W sobotę w kinie „Fregata” wystawiono sztukę „Koziołek Matołek wyrusza w świat”. Dzień później w „Zakątku Kultura” za kinem Teatr TAK wystawił spektakl „Nadchodzi Pipi”.
Równolegle na scenie głównej trwały występy i koncerty: „Letnie rytmy”, „Piosenki z pierwszej ręki”, „Z akordeonem na 4 strony świata”. Swoje umiejętności zaprezentowały też przebywające od kilku miesięcy w Lęborku zawodniczki z Dziecięcego Klubu Sportowego Gimnastyki Artystycznej "Priz" z Zaporoża w Ukrainie.
Lęborskim Dniom Jakubowym od wielu lat towarzyszy rywalizacja sportowa. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”. W zawodach wzięło udział 60 zawodników w tym 5 kobiet. Wystartowało 15 czteroosobowych drużyn. Uczestnicy przybyli z powiatów lęborskiego, puckiego, bytowskiego, wejherowskiego oraz z Gdyni, Gdańska i Rumi. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła Irena Kozioł (Wicko I). II miejsce zajął Jerzy Klamrowski (Lotos Lębork), III miejsce przypadło Wacławowi Bałachowskiemu (Remusz Żelistrzewo). Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Teresa Stanuch (AB Łeba), II miejsce zajęła Bernadeta Banowska (Orły Rumia), III Lidia Żywicka (Zamek Bytów). Najlepszym zawodnikiem spoza powiatu lęborskiego został Jan Szulc z Gdańska. W rywalizacji drużynowej tryumfowała drużyna Tornado Lębork w składzie Jerzy Urich, Wacław Iwaniuk, Tadeusz Dominiecki i Jan Formela. Fundatorem i sponsorem medali, pucharów i nagród rzeczowych w karcianym turnieju był Burmistrz Miasta Lęborka oraz Nadleśnictwo Lębork. Głównym organizatorem turnieju był Mieczysław Kwidziński.
Emocje sportowe najwyższej próby zapewnił organizowany w Lęborku już po raz dwudziesty Bieg Uliczny św. Jakuba Ap.. Lekkoatletyczna rywalizacja prowadzona w centrum miasta cieszy się od wielu lat dużym zainteresowaniem zawodników i kibiców. W tym roku najszybciej dystans 10 kilometrów z metą na Placu Pokoju pokonał Ukrainiec z Kijowa Bogdan Semenowycz (30.33 min.). Na kolejnych miejscach finiszowali 2. Kamil Makos (Śląski Pułk Artylerii Bolesławiec) - 31.11 min, 3. Mateusz Niemczyk (Prefbet Łomża) - 31.15 min, 4. Patryk Błaszczyk (7. Brygada Obrony Wybrzeża/Jantar Ustka) - 31.28 min, 5. Krzysztof Żygenda (GKS Żukowo) - 31.50 min.
Wśród kobiet zwyciężyła Renata Pliś (Maraton Świnoujście) - 34.30 min. Tuż za nią na metę wpadła uczestniczka Igrzysk Olimpijskich Rio De Janerio 2016 Iwona Bernadelli (Prefbet Łomża) - 34.42 min. 3. miejsce zajęła Natalia Semenowycz (Ukraina) - 34.50 min, 4. Alina Boszczuk (Boston) - 36.51 min, 5. Ewelina Paprocka (Kaszubi Luzino). Bieg ukończyło 329 zawodników. Zawody odbyły się w bardzo przyjaznej i sympatycznej atmosferze, przy dopingu licznego grona lęborczan i gości Lęborskich Dni Jakubowych. Napięcie podgrzewał niezawodny spiker, Roman Toboła.
Po raz czternasty rozegrano Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej. Wzięło w nim udział 13 drużyn. Przez 6 godzin rozegrano 24 mecze. Najlepsi okazali się debiutanci Jakub Klimik i Szymon Wilemski, którzy pokonali w finale doświadczony zespół Jordana Wiktorowicza i Rafał Stoltmana. W meczu o brązowe medale lepsi okazała się para Sebastian Bolda i Adam Miotk, która pokonała duet Szymon Bajek i Przemysław Kramp. Najlepsze cztery zespoły otrzymały nagrody, medale i upominki przygotowane przez organizatorów: Lęborskie Towarzystwo Sportowe UNIA i Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku.
Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa. Przewodził jej ks. Alfons Formela. Zebrani w Sanktuarium św. Jakuba Ap. modlili się o „rychłe wyniesienie na ołtarze biskupa Konstantyna Dominika”. Na mszy obecne były poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Lini, Sierakowic, Wejherowa i Lęborka. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”.
Wieczorem na scenie głównej odbył się finał Zlotu Jakubów. W roku 2022 na Zlocie zameldowało się 180 chłopców i mężczyzn o tym imieniu. Najdłuższą drogę do Lęborka przebyli Jakubowie z Częstochowy, Zasola w Małopolsce, Gaci z Dolnośląskiego i Mysłowic. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali laptop, rowery, hulajnogi, sprzęt elektroniczny ufundowany przez Burmistrza Lęborka i sponsorów. Najmłodszy uczestnik Zlotu, 30-dniowy Jakub z Malczyc otrzymał specjalny prezent – voucher na artykuły dziecięce od Burmistrza Lęborka. Uhonorowany został także najstarszy uczestnik jakubowego zlotu, 76-letni Jakub z Poznania.
Wieczór na placu Pokoju należał do muzyki. Koncert „Piosenka jest dobra na wszystko” wykonał Teatr Muzyczny Hals. Po nim na scenę weszli utalentowani lokalni wokaliści Igor Konieczny i Zosia Sławińska.
Gwiazdą wieczoru był zespół POPARZENI KAWĄ TRZY. Energetyczny i wciągający do wspólnej zabawy koncert przyciągnął do centrum miasta tłumy mieszkańców i turystów.
Niedziela, 24 lipca 2022
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem relikwii Św. Jakuba Ap., orkiestry dętej, rzemieślników z wielu cechów z Pomorza, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej w intencji mieszkańców miasta i rzemiosła przewodniczył Biskup Pelpliński ks. dr Ryszard Kasyna.
Tradycją Święta Miasta jest plener malarski „Wybierz Lębork” organizowany przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W tym roku efektem artystycznej ekspresji 18 twórców nieprofesjonalnych z Pomorza była poplenerowa wystawa 20 prac. Hasłem wernisażu w tym roku była „Radość”. Twórcy do tematu podeszli szeroko i osobiście, często nawiązując do dzieciństwa. Dla jednych radością była nadmorska plaża, dla innych kwietna łąka, lody czy balony. Finał pleneru malarskiego na scenie poprowadziła prezes Stowarzyszenia „TAK” Halina Krzewniak. Dyplomy uczestnikom wręczali sekretarz miasta Marian Kurzydło i wiceprezes Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury „TAK” Alina Walkusz. W kolejnych miesiącach wystawa będzie prezentowana m.in. w Stacji Kultura, Młodzieżowym Domu Kultury, Starostwie Powiatowym, Klubie Garnizonowym w Siemirowicach czy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej.
Po południu sceną zawładnęły ponownie zespoły ludowe. Była to okazja do poznawania żywej kultury z różnych regionów Polski, z Ukrainy i Meksyku. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Muzyka Regionów” to również możliwość promowania folkloru naszego regionu, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy i przyjaźni między zespołami. Oprócz wcześniej wymienionych zespołów na scenie wystąpił Zespół Regionalny FRANTÓWKA.
W finale reprezentanci wszystkich zespołów, w tym zagranicznych wspólnie zagrali i zaśpiewali utwory kaszubskie „Welewetka” i „Kaszubskie jeziora” oraz zatańczyli taniec „Dzek”. Taniec zaprezentował też Zespół Ukraiński SWINATOK.
Wiele wzruszeń przyniósł Koncert z dedykacją „RIDNA MATY MOJA” w wykonaniu Iriny Hruzewycz z Korostenia na Ukrainie. Piosenkarka pierwszą piosenkę zadedykowała Polakom którzy podali rękę Ukraińcom przyjmując ich do swoich domów i roztaczając nad nimi opiekę. Ostatnia piosenka dedykowana była przybyłym do Polski Ukraińcom oraz, którzy zostali by walczyć o wspólną wolność i tym, co zginęli w tej okrutnej wojnie.
Niedzielny wieczór to kolejny duży koncert muzyczny. Pierwsza na scenę weszła wokalistka z Lęborka Iwona Witke. Muzyczną gwiazdą niedzieli był Kamil Bednarek. Skoczne piosenki z elementami reagge wciągnęły publiczność do zabawy.
Lęborskie Dni Jakubowe miały w roku 2022 atrakcyjną promocję. Świętu Miasta poświęcony został Biuletyn Urzędu Miejskiego w Lęborku. Przebieg Święta Miasta z setkami zdjęć prezentowany jest na stronie internetowej www.leborskiednijakubowe.pl i lebork.pl oraz na Facebooku. Plakaty wydarzenia dzięki współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną prezentowane były w sieci infomatów turystycznych zlokalizowanych na terenie całego województwa.
Do zobaczenia za rok!